تبلیغات
behtarin-iran - مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین
 

مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین

نوشته شده توسط :بهترین وبلاگ Ž
شنبه 16 اردیبهشت 1396-05:06 ب.ظمفیدستان:مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسید/از ایتالیا تا چین

به گزارش همشهری آنلاین، از سال ۱۶۰۰ تا به امروز ۲۷۸ هزار و ۸۸۰ انسان به واسطه فعالیت‌های آتشفشانی جان خود را از دست داده‌اند، و بسیاری از این مرگ و میرها به واسطه فوران اصلی آتشفشان رخ داده‌است.

برای مثال در پی فوران آتشفشان تامبورا در اندونزی در سال ۱۸۱۵ جان بیش از ۹۲ هزار نفر در اثر گرسنگی از دست رفت و سونامی ناشی از فوران آتشفشانی در فوران سال ۱۸۸۳ كوه كراكاتوآ جان ۳۶ هزار نفر را گرفت.

از دهه ۱۹۸۰ تاكنون مرگ و میرهای ناشی از فوران‌های آتشفشانی محدود‌تر شده‌اند، اما این به دلیل افزایش آمادگی در برابر فوران‌های آتشفشانی یا افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مدیریت بحران نیست، بلكه تنها عامل دخیل در این كاهش آماری، شانس است.

مطالعات نشان داده‌اند فعالیت‌های آتشفشانی از آغاز قرن بیست و یكم تاكنون به‌هیچ‌وجه كاهش نیافته‌اند، تنها در اطراف مناطق پرجمهیت رخ نداده‌اند و درحال حاضر تنها چند آتشفشان در جهان وجود دارند كه فوران آنها می‌تواند برای انسان‌ها مرگبار و ویرانگر باشد.

آتشفشان وزوو،‌ایتالیا
این آتشفشان كه مشهورترین فوران آن به سال ۷۹ پس از میلاد باز می‌گردد، فورانی كه منجر به ویرانی شهر پمپی و هركولانیوم شد، هنوز خطری بالقوه به شمار می‌رود كه سایه آن برسر شهر ناپل ایتالیا و مناطق اطراف این شهر افتاده‌است،‌مناطقی كه جمعیت كلی آنها بیش از سه میلیون نفر است. فوران‌های این آتشفشان معمولا بسیار شدید و با پرتاب توده‌هایی بزرگ از گاز و خاكستر به ارتفاعی بیش از ارتفاع پرواز هواپیماهای تجاری همراه بوده‌است.

اگر وزوو در عصر كنونی فوارن كند، قاعدتا جمعیتی كه در اطراف آن زندگی می‌كنند باید مدتها پیش به واسطه زلزله‌های اخطار‌دهنده پیش از فوران این منطقه را تخلیه كرده باشند، اما افرادی كه باقی مانده‌اند به سرعت در زیر بارانی از تكه‌های سنگ مدفون خواهند شد. ابرهای خفه كننده از گاز و غبار از شیارهای كوه به پایین جاری خواهند شد و هرچه در سر راه آنها باشد را نابود خواهند كرد. چنین جریانی از گاز-غبار می‌تواند ده‌ها كیلومتر مسافت را طی كرده و احتمالا ناپل را به پمپی مدرن تبدیل خواهد كرد.

آتشفشان نیراگونگو، جمهوری دموكرات كنگو

این آتشفشان مركز آفریقا طی دهه‌های گذشته چندین‌بار فوران كرده‌است و اگرچه فوران‌های این كوه لزوما انفجاری نبوده‌است، اما شكلی روان و خطرناك از جریان گدازه را ایجاد كرده‌است. این گدازه‌ها پس از بیرون آمدن از دهانه آتشفشان به سرعت روان شده و می‌توانند بدون كوچكترین اخطاری، مناطق سر راه خود را نابود كنند. در سال ۲۰۰۲ دریاچه گدازه این آتشفشان دچار نشت شد و رودی از گدازه‌ها با سرعت ۶۰ كیلومتر بر ساعت به سمت شهر گوما جاری شد و بخش‌هایی از آن را تا عمق دو متر در خود فروبرد. خوشبختانه پیش از آغاز این روند به شهروندان اخطار داده شده‌بود و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت این منطقه تخلیه شده‌بودند.

پوپوكاتپل،‌مكزیك
این آتشفشان در ۷۰ كیلومتری جنوب غرب یكی از بزرگترین شهر‌های جهان،‌مكزیكو سیتی واقع شده‌است كه ۲۰ میلیون انسان در آن سكونت دارند. آتشفشان پوپو معمولا فعال است و جدید‌ترین فعالیت آن نیز در سال ۲۰۱۶ رخ داد كه توده‌ای از خاكستر را تا ارتفاع پنج كیلومتری به هوا فرستاد. در دوران اخیر فعالیت‌های این آتشفشان به پرتاب توده‌ای خاكستر به آسمان محدود بوده‌است اما این توده‌ها سرتاسر كوهستان‌های اطراف را می‌پوشانند و این به آن معنی است كه تركیب آنها با آب جریانی بزرگ از گل را به وجود می‌آورد كه با سرعتی بالا جاری شده و تا كیلومترها مسیر را می‌پیمایند.

این پدیده كه به گل‌رود شهرت دارد، می‌تواند به شدت مرگبار باشد،‌چنانچه در فاجعه نوادا دل روز در سال ۱۹۸۵ این پدیده در شهر آرمروی كلمبیا جان ۲۶ هزار نفر را گرفت. این گل‌رود توسط آتشفشانی ایجاد شده‌بود كه با شهر ۶۰ كیلومتر فاصله داشت.

كراكاتوآ،‌اندونزی
یكی از بدنام‌ترین آتشفشان‌های تاریخ كه به صورت غیر مستقیم منجر به مرگ ۳۶ هزار انسان شده‌است. فوران سال ۱۸۸۶ این آتشفشان سونامی وسیعی ایجاد كرد كه منجر به این فاجعه طبیعی شد،‌انرژی آزاد شده از این فوران ۱۳ هزار برابر بیشتر از انرژی بمب‌های اتمی هیروشیما بوده‌است. این انفجار كل جزیره آتشفشانی را تخریب كرد اما طی ۵۰ سال بعد به جای آن جزیره‌ای جدید شكل‌گرفت. این جزیره جدید آناك كراكاتائو نام دارد و از دهه ۱۹۲۰ تاكنون رشد قابل توجهی كرده و امروزه ارتفاع آن به ۳۰۰ متر رسیده‌است. جدید‌ترین فعالیت این آتشفشان در مارس سال ۲۰۱۷ گزارش شده‌است. هنوز كسی نمی‌داند آیا رشد قابل توجه این جزیره به معنی وقوع فاجعه‌ای دیگر در این منطقه‌خواهد بود یا خیر، اما در هر صورت موقعیت این جزیره آتشفشانی كه در میان جاوه و سوماترا واقع شده می‌تواند برای زندگی ساكنان این دو جزیره خطرساز باشد.

گانگ‌بای‌شان،‌چین
اسم این آتشفشان دورافتاده را كه در منطقه‌ای كمترشناخته شده از آسیا واقع شده، افراد كمی شنیده‌اند. آخرین فوران این آتشفشان در سال ۱۹۰۳ رخ داده‌است،‌با این‌همه داستان‌های ترسناك‌تری از سوابق فوران آن وجود دارد. در سال ۹۶۹ پس از میلاد، این آتشفشان یكی از بزرگترین فوران‌های ۱۰ هزار سال پیش از خود را ایجاد كرد و سه برابر موادی كه در سال ۱۸۸۶ از كراكاتوآ خارج شد را به آسمان فرستاد. دریاچه حفره‌ای بالای این آتشفشان یكی از اصلی‌ترین خطرهایی است كه متوجه ساكنان اطراف آن است زیرا در صورت نشت پیدا كردن این دریاچه،‌ گل‌رود‌هایی خطرناك ایجاد خواهند شد كه جان ۱۰ هزار انسان را تهدید خواهند كرد.

از دهه ۲۰۰۰ به بعد دانشمندان فعالیت این آتشفشان را تحت نظر گرفته و دریافتند فعالیت آن رو به افزایش گذاشته‌است و احتمال دادند این افزایش خطری جدی را در چند دهه آینده به دنبال داشته‌باشد. نكته خطرناك دیگر موقعیت این آتشفشان است كه در مرز كره شمالی و چین واقع شده‌است،‌موقعیت حساس جغرافیایی سیاسی كه می‌تواند مدیریت بحران را پس از وقوع فوران بسیار دشوار سازد.

۵۴۵۴لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین جهان را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا گانگ بای شان، چین اسم این مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین آتشفشان های جهان را تا چین مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین ای از خاكستر را تا ارتفاع مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسیداز ایتالیا تا چین

مطلب مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسید/از ایتالیا تا چین در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :مرگبارترین آتشفشان‌های جهان را بشناسید/از ایتالیا تا چین
http://mofidestan.ir/%d9%85%d8%b1%da%af%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a2%d8%aa%d8%b4%d9%81%d8%b4%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3/نظرات() 


http://arlenruacho.jimdo.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:32 ق.ظ
Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative.
I'm gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue
this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
Cheers!
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 14 مرداد 1396 11:52 ب.ظ
This paragraph presents clear idea in support of the new users
of blogging, that really how to do blogging and site-building.
Brianna
پنجشنبه 15 تیر 1396 04:51 ب.ظ
Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum
it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
Do you have any points for beginner blog writers?
I'd really appreciate it.
foot pain bunion
پنجشنبه 15 تیر 1396 12:47 ب.ظ
Glad to be one of the visitants on this awesome website
:D.
std testing near me
شنبه 3 تیر 1396 01:09 ق.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که
صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا نشستن بسیار خوب
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر
به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی
که. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن
است را سادگی به کمک پر کسانی که شکاف.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من را قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
std clinics near me
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:18 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا نه حل و
فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در
حالی که. من این مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما خواهد را سادگی به کمک پر کسانی که شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من را قطعا بود در گم.
lauramyhr.hatenablog.com
دوشنبه 22 خرداد 1396 02:39 ب.ظ
I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the
random misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
Randall
سه شنبه 16 خرداد 1396 11:46 ب.ظ
I'm really enjoying the theme/design of your weblog. Do
you ever run into any browser compatibility problems?
A handful of my blog visitors have complained about my site not
working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any recommendations to help fix this issue?
fasthairstyle8694.exteen.com
شنبه 13 خرداد 1396 03:15 ق.ظ
My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a variety of
websites for about a year and am anxious about switching to another
platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any help would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox